Reklam

Handbolls-VM 2021 - Spelschema & TV-guide

World Championships Preliminary Round Grp. A

Datum / Tid Händelse TV / Stad
15/01 18:00 Tyskland

43-14

Uruguay

6th of October

15/01 20:30 Ungern

34-27

Cape Verde

6th of October

17/01 18:00 Cape Verde

0-10

Tyskland

6th of October

17/01 20:30 Ungern

44-18

Uruguay

6th of October

19/01 18:00 Uruguay

10-0

Cape Verde

6th of October

19/01 20:30 Tyskland

28-29

Ungern

6th of October

World Championships Preliminary Round Grp. B

Datum / Tid Händelse TV / Stad
15/01 18:00 Spanien

29-29

Brasilien

Cairo

15/01 20:30 Tunisien

28-30

Polen

Cairo

17/01 18:00 Tunisien

32-32

Brasilien

Cairo

17/01 20:30 Polen

26-27

Spanien

Cairo

19/01 18:00 Spanien

36-30

Tunisien

Cairo

19/01 20:30 Brasilien

23-33

Polen

Cairo

World Championships Preliminary Round Grp. C

Datum / Tid Händelse TV / Stad
15/01 15:30 Qatar

30-25

Angola

Borg El Arab

15/01 18:00 Kroatien

29-29

Japan

Borg El Arab

17/01 15:30 Qatar

31-29

Japan

Borg El Arab

17/01 18:00 Angola

20-28

Kroatien

Borg El Arab

19/01 15:30 Japan

30-29

Angola

Borg El Arab

19/01 18:00 Kroatien

26-24

Qatar

Borg El Arab

World Championships Preliminary Round Grp. D

Datum / Tid Händelse TV / Stad
15/01 18:00 Argentina

28-22

Zaire

Cairo

15/01 20:30 Danmark

34-20

Bahrain

Cairo

17/01 18:00 Argentina

24-21

Bahrain

Cairo

17/01 20:30 Zaire

19-39

Danmark

Cairo

19/01 18:00 Bahrain

34-27

Zaire

Cairo

19/01 20:30 Danmark

31-20

Argentina

Cairo

World Championships Preliminary Round Grp. E

Datum / Tid Händelse TV / Stad
14/01 18:00 Österrike-USA

6th of October

14/01 18:00 Österrike

25-28

Schweiz

6th of October

14/01 20:30 Norge

24-28

Frankrike

6th of October

16/01 18:00 Österrike

28-35

Frankrike

6th of October

16/01 20:30 USA-Norge

6th of October

16/01 20:30 Schweiz

25-31

Norge

6th of October

18/01 18:00 Frankrike-USA

6th of October

18/01 18:00 Frankrike

25-24

Schweiz

6th of October

18/01 20:30 Norge

38-29

Österrike

6th of October

World Championships Preliminary Round Grp. F

Datum / Tid Händelse TV / Stad
14/01 18:00 Algeriet

24-23

Marokko

Cairo

14/01 20:30 Portugal

25-23

Island

Cairo

16/01 18:00 Marokko

20-33

Portugal

Cairo

16/01 20:30 Algeriet

24-39

Island

Cairo

18/01 18:00 Portugal

26-19

Algeriet

Cairo

18/01 20:30 Island

31-23

Marokko

Cairo

World Championships Preliminary Round Grp. G

Datum / Tid Händelse TV / Stad
13/01 18:00 Egypten

35-29

Chile

Cairo

14/01 20:30 Sverige-Tjeckien

Cairo

14/01 20:30 Sverige

32-20

Makedonien

Cairo

16/01 18:00 Egypten-Tjeckien

Cairo

16/01 18:00 Egypten

38-19

Makedonien

Cairo

16/01 20:30 Chile

26-41

Sverige

Cairo

18/01 15:30 Tjeckien-Chile

Cairo

18/01 15:30 Makedonien

32-29

Chile

Cairo

18/01 18:00 Sverige

24-23

Egypten

Cairo

World Championships Preliminary Round Grp. H

Datum / Tid Händelse TV / Stad
14/01 15:30 Vitryssland

32-32

RHF

Borg El Arab

14/01 18:00 Slovenien

51-29

Sydkorea

Borg El Arab

16/01 15:30 Vitryssland

32-24

Sydkorea

Borg El Arab

16/01 18:00 RHF

31-25

Slovenien

Borg El Arab

18/01 15:30 Sydkorea

26-30

RHF

Borg El Arab

18/01 18:00 Slovenien

29-25

Vitryssland

Borg El Arab

World Championships Main Round Grp. 1

Datum / Tid Händelse TV / Stad
21/01 15:30 Uruguay

16-30

Polen

Cairo

21/01 18:00 Ungern

29-23

Brasilien

Cairo

21/01 20:30 Spanien

32-28

Tyskland

Cairo

23/01 15:30 Uruguay

23-38

Spanien

Cairo

23/01 18:00 Polen

26-30

Ungern

Cairo

23/01 20:30 Tyskland

31-24

Brasilien

Cairo

25/01 15:30 Brasilien

37-17

Uruguay

Cairo

25/01 18:00 Spanien

36-28

Ungern

Cairo

25/01 20:30 Polen

23-23

Tyskland

Cairo

World Championships Main Round Grp. 2

Datum / Tid Händelse TV / Stad
21/01 15:30 Japan

24-28

Argentina

Cairo

21/01 18:00 Kroatien

28-18

Bahrain

Cairo

21/01 20:30 Danmark

32-23

Qatar

Cairo

23/01 15:30 Qatar

28-23

Bahrain

Cairo

23/01 18:00 Argentina

23-19

Kroatien

Cairo

23/01 20:30 Japan

27-34

Danmark

Cairo

25/01 15:30 Bahrain

25-29

Japan

Cairo

25/01 18:00 Argentina

25-26

Qatar

Cairo

25/01 20:30 Danmark

38-26

Kroatien

Cairo

World Championships Main Round Grp. 3

Datum / Tid Händelse TV / Stad
20/01 15:30 Schweiz

20-18

Island

6th of October

20/01 18:00 Frankrike

29-26

Algeriet

6th of October

20/01 20:30 Portugal

28-29

Norge

6th of October

22/01 15:30 Schweiz

29-33

Portugal

6th of October

22/01 18:00 Island

26-28

Frankrike

6th of October

22/01 20:30 Norge

36-23

Algeriet

6th of October

24/01 15:30 Algeriet

24-27

Schweiz

6th of October

24/01 18:00 Island

33-35

Norge

6th of October

24/01 20:30 Portugal

23-32

Frankrike

6th of October

World Championships Main Round Grp. 4

Datum / Tid Händelse TV / Stad
20/01 15:30 Makedonien

21-31

Slovenien

Cairo

20/01 18:00 RHF

23-28

Egypten

Cairo

20/01 20:30 Sverige

26-26

Vitryssland

Cairo

22/01 15:30 Makedonien

20-32

RHF

Cairo

22/01 18:00 Egypten

35-26

Vitryssland

Cairo

22/01 20:30 Slovenien

28-28

Sverige

Cairo

24/01 15:30 Vitryssland

30-26

Makedonien

Cairo

24/01 18:00 Slovenien

25-25

Egypten

Cairo

24/01 20:30 RHF

20-34

Sverige

Cairo

World Championships Placement Мatches Grp. 1

Datum / Tid Händelse TV / Stad
21/01 15:30 Cape Verde

0-10

Tunisien

6th of October

21/01 18:00 Angola

31-32

Zaire

6th of October

23/01 15:30 Cape Verde

0-10

Angola

6th of October

23/01 18:00 Tunisien

38-22

Zaire

6th of October

25/01 15:30 Zaire

10-0

Cape Verde

6th of October

25/01 18:00 Tunisien

34-29

Angola

6th of October

World Championships Placement Мatches Grp. 2

Datum / Tid Händelse TV / Stad
20/01 15:30 Chile

44-33

Sydkorea

Cairo

20/01 18:00 Österrike

36-22

Marokko

Cairo

22/01 15:30 Marokko

32-25

Sydkorea

Cairo

22/01 18:00 Österrike

33-31

Chile

Cairo

24/01 15:30 Marokko

17-28

Chile

Cairo

24/01 18:00 Sydkorea

29-36

Österrike

Cairo

World Championships Placement Matches

Datum / Tid Händelse TV / Stad
27/01 15:00 Zaire-Chile

Cairo

27/01 17:30 Cape Verde

0-10

Sydkorea

Cairo

27/01 17:30 Angola-Marokko

6th of October

27/01 17:30 Tunisien-Österrike

Cairo

World Championships Final Stage

Datum / Tid Händelse TV / Stad
27/01 17:30 Danmark-Egypten

Cairo

27/01 20:30 Sverige-Qatar

Cairo

27/01 20:30 Spanien-Norge

Cairo

27/01 20:30 Frankrike-Ungern Viasat Sport Extra

6th of October

29/01 17:30 Winner QF 1-Winner QF 3

Cairo

29/01 20:30 Winner QF 2-Winner QF 4

Cairo

31/01 14:30 Loser SF 1-Loser SF 2

Cairo

31/01 17:30 Winner SF 1-Winner SF 2

Cairo

Feedback