Annons

Spelschemat för Wimbledon 2023

Kompletta spelschemat för alla matcher i Wimbledon 2022 kan du se här. Bokmärk sidan för att ha tillgång till lättillgänglig översikt under hela tiden mästerskapet pågår för att vara säker på att inte missa någon viktig match.

Wimbledon ATP Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
27/06 12:10 Nikoloz Basilashvili

3-2

Lukas Rosol

London

27/06 12:10 Benoit Paire

1-3

Quentin Halys

London

27/06 12:10 Casper Ruud

3-0

Albert Ramos

London

27/06 12:10 Tomas Etcheverry

2-3

Ugo Humbert

London

27/06 12:10 Maximilian Marterer

3-1

Aljaz Bedene

London

27/06 12:10 Cameron Norrie

3-0

Pablo Andujar

London

27/06 12:10 Thiago Moura Monteiro

0-3

Jaume Antoni Munar

London

27/06 12:10 Tommy Paul

3-0

Fernando Verdasco

London

27/06 12:10 Adrian Mannarino

3-2

Max Purcell

London

27/06 12:10 Alejandro Davidovich Fokina

3-2

Hubert Hurkacz

London

27/06 12:15 Francis Tiafoe

3-0

Andrea Vavassori

London

27/06 14:40 Novak Djokovic

3-1

Soon Woo Kwon

London

27/06 15:05 Enzo Couacaud

2-3

John Isner

London

27/06 15:25 Thanasi Kokkinakis

3-0

Kamil Majchrzak

London

27/06 15:30 Jan-Lennard Struff

2-3

Carlos Alcaraz

London

27/06 15:45 Alejandro Tabilo

3-2

Laslo Djere

London

27/06 17:10 Federico Coria

0-3

Jiri Vesely

London

27/06 18:40 Tim Van Rijthoven

3-0

Federico Delbonis

London

27/06 19:10 Jannik Sinner

3-1

Stanislas Wawrinka

London

27/06 19:20 John Millman

1-3

Miomir Kecmanovic

London

27/06 19:35 Dusan Lajovic

1-1

Pablo Carreno

London

27/06 19:40 Tallon Griekspoor

3-1

Fabio Fognini

London

27/06 19:45 Andy Murray

3-1

James Duckworth

London

27/06 20:05 Alexander Bublik

3-0

Marton Fucsovics

London

27/06 20:40 Oscar Otte

3-0

Peter Gojowczyk

London

28/06 12:00 Borna Coric-Diego Sebastian Schwartzman
28/06 12:00 Marin Čilić-Mackenzie McDonald
28/06 12:05 Ryan Peniston

3-0

Henri Laaksonen

London

28/06 12:05 Marc-Andrea Hüsler

2-3

Hugo Grenier

London

28/06 12:10 David Goffin

3-0

Radu Albot

London

28/06 12:10 Taro Daniel

0-3

Sebastian Baez

London

28/06 12:10 Steve Johnson

0-1

Grigor Dimitrov

London

28/06 13:35 João Sousa

2-3

Richard Gasquet

London

28/06 13:40 Carlos Taberner

0-3

Reilly Opelka

London

28/06 13:40 Paul Jubb

2-3

Nick Kyrgios

London

28/06 13:50 Pedro Martinez

1-3

Alex Molcan

London

28/06 13:55 Daniel Altmaier

0-3

Mikael Ymer

London

28/06 14:00 Matteo Berrettini-Christian Garin
28/06 14:05 Alex de Minaur

3-0

Hugo Dellien

London

28/06 14:10 Mikhail Kukushkin

0-3

Jenson Brooksby

London

28/06 14:20 Sam Querrey

0-3

Ricardas Berankis

London

28/06 14:40 Joe Clarke

0-3

Christian Harrison

London

28/06 15:05 Zdenek Kolar

0-3

Benjamin Bonzi

London

28/06 15:20 Elias Ymer

0-3

Christian Garin

London

28/06 15:25 Alexei Popyrin

2-3

Hugo Gaston

London

28/06 15:35 Bernabe Zapata

0-3

Jack Sock

London

28/06 15:40 Holger Rune

0-3

Marcos Giron

London

28/06 15:40 Nuno Borges

0-3

Mackenzie McDonald

London

28/06 16:15 Filip Krajinovic

3-2

Jiri Lehecka

London

28/06 16:15 Lorenzo Sonego

3-2

Denis Kudla

London

28/06 16:20 Zizou Bergs

0-3

Jack Draper

London

28/06 16:25 Francisco Cerundolo

1-3

Rafael Nadal

London

28/06 16:35 Roberto Carballés

0-3

Jordan Thompson

London

28/06 17:10 Felix Auger Aliassime

1-3

Maxime Cressy

London

28/06 17:20 Feliciano López

0-3

Botic Van De Zandschulp

London

28/06 17:25 Alastair Gray

3-0

Chun Hsin Tseng

London

28/06 17:25 Emil Ruusuvuori

3-1

Yoshihito Nishioka

London

28/06 17:50 Stefan Kozlov

0-3

Diego Sebastian Schwartzman

London

28/06 17:55 Brandon Nakashima

3-1

Nicola Kuhn

London

28/06 18:05 Denis Shapovalov

3-2

Arthur Rinderknech

London

28/06 18:10 Liam Broady

3-2

Lukas Klein

London

28/06 18:25 Alexander Ritschard

1-3

Stefanos Tsitsipas

London

28/06 18:35 Daniel Elahi Galan Riveros

3-0

Dominik Köpfer

London

28/06 18:50 Attila Balazs

0-3

Roberto Bautista-Agut

London

28/06 18:50 Dennis Novak

3-1

Facundo Bagnis

London

28/06 19:00 Jason Murray Kubler

3-0

Daniel Evans

London

28/06 19:00 Lorenzo Musetti

0-3

Taylor Harry Fritz

London

29/06 12:00 Tomislav Brkic-Roberto Carballés
29/06 13:40 David Goffin

3-0

Sebastian Baez

London

29/06 13:45 Pedro Martinez

3-0

Andrey Golubev

London

29/06 13:45 Santiago Gonzalez

3-0

Julian Cash

London

29/06 13:45 Sadio Doumbia

1-3

Kevin Krawietz

London

29/06 13:45 Alejandro Tabilo

1-3

Miomir Kecmanovic

London

29/06 13:45 Ryan Peniston

0-3

Steve Johnson

London

29/06 13:50 Fabrice Martin

3-2

Maximo Gonzalez

London

29/06 13:50 Hans Hach

3-2

Roman Jebavy

London

29/06 13:50 Francis Tiafoe

3-0

Maximilian Marterer

London

29/06 13:50 Casper Ruud

1-3

Ugo Humbert

London

29/06 14:35 Novak Djokovic

3-0

Thanasi Kokkinakis

London

29/06 14:55 Benoit Paire

0-3

Nikola Mektic

London

29/06 15:15 Oscar Otte

0-0

Christian Harrison

London

29/06 15:40 Alexander Bublik

3-0

Dusan Lajovic

London

29/06 15:45 Cameron Norrie

3-2

Jaume Antoni Munar

London

29/06 16:10 Aleksandr Nedovyesov

3-1

James Duckworth

London

29/06 16:10 Nikoloz Basilashvili

3-1

Quentin Halys

London

29/06 16:25 Wesley Koolhof

3-0

Facundo Bagnis

London

29/06 16:45 Denis Kudla

3-0

Marcelo Arevalo

London

29/06 16:50 Liam Broady

1-3

Rafael Matos

London

29/06 17:10 João Sousa

3-2

Matwe Middelkoop

London

29/06 17:15 Jannik Sinner

3-1

Mikael Ymer

London

29/06 17:25 Jiri Vesely

3-2

Alejandro Davidovich Fokina

London

29/06 18:10 Tommy Paul

3-0

Adrian Mannarino

London

29/06 18:15 Ariel Behar

0-3

Arthur Fery

London

29/06 18:40 Tim Van Rijthoven

3-1

Reilly Opelka

London

29/06 19:00 Lloyd Glasspool

3-0

Hugo Gaston

London

29/06 19:00 Tallon Griekspoor

0-3

Carlos Alcaraz

London

29/06 19:00 Andy Murray

1-3

John Isner

London

29/06 20:10 Jamie Murray

3-0

Benjamin Bonzi

London

29/06 20:15 Maxime Cressy

0-3

Lukasz Kubot

London

30/06 12:05 Rajeev Ram

3-0

Daniel Altmaier

London

30/06 12:05 Andre Göransson

2-3

Matthew Ebden

London

30/06 12:05 Mackenzie McDonald

1-3

Richard Gasquet

London

30/06 12:05 Marcos Giron

0-3

Alex Molcan

London

30/06 12:05 Emil Ruusuvuori

1-3

Botic Van De Zandschulp

London

30/06 12:10 Nicolas Mahut

3-0

Francisco Cerundolo

London

30/06 12:10 Steve Johnson

1-3

Ivan Dodig

London

30/06 12:10 Alastair Gray

0-3

Taylor Harry Fritz

London

30/06 13:30 Radu Albot-Alexander Bublik

London

30/06 13:35 Tomislav Brkic

0-3

Nicholas Monroe

London

30/06 13:40 Filip Krajinovic

0-3

Nick Kyrgios

London

30/06 13:50 Lorenzo Sonego

3-0

Hugo Gaston

London

30/06 14:10 Treat Conrad Huey

2-3

Nuno Borges

London

30/06 14:10 Liam Broady

3-2

Diego Sebastian Schwartzman

London

30/06 14:15 Jordan Thompson

0-3

Stefanos Tsitsipas

London

30/06 14:35 Juan Sebastian Cabal

3-0

Ugo Humbert

London

30/06 15:00 Tim Pütz

2-3

Raven Klaasen

London

30/06 15:00 Radu Albot

3-2

Sander Arends

London

30/06 15:20 Christian Garin

3-0

Hugo Grenier

London

30/06 15:30 Daniel Elahi Galan Riveros

0-0

Roberto Bautista-Agut

London

30/06 16:30 Denis Shapovalov

1-3

Brandon Nakashima

London

30/06 17:00 Ricardas Berankis

1-3

Rafael Nadal

London

30/06 17:10 Benjamin Bonzi

0-3

Jenson Brooksby

London

30/06 17:15 Federico Coria-Tallon Griekspoor
30/06 17:40 Robert Galloway

3-0

Tallon Griekspoor

London

30/06 18:10 Aljaz Bedene-Thanasi Kokkinakis
30/06 19:20 Alex de Minaur

3-1

Jack Draper

London

01/07 12:05 Francis Tiafoe

3-1

Alexander Bublik

London

01/07 12:05 Wesley Koolhof

3-0

Pedro Martinez

London

01/07 12:05 Nikoloz Basilashvili

0-3

Tim Van Rijthoven

London

01/07 12:05 Juan Sebastian Cabal

3-0

Nuno Borges

London

01/07 12:10 Aleksandr Nedovyesov

1-1

Rafael Matos

London

01/07 12:10 Nicolas Mahut

3-2

Hans Hach

London

01/07 13:40 William Blumberg

3-2

Nicolas Barrientos

London

01/07 13:55 Maxime Cressy

1-3

Jack Sock

London

01/07 14:10 Sebastian Baez

0-3

Nikola Cacic

London

01/07 14:15 Aljaz Bedene

0-3

Diego Hidalgo

London

01/07 14:25 Julio Peralta

0-3

Jonny O'Mara

London

01/07 14:30 Alastair Gray

2-3

Joran Vliegen

London

01/07 15:00 Dennis Novak

0-3

Jason Murray Kubler

London

01/07 15:20 Ugo Humbert

1-3

David Goffin

London

01/07 15:35 Kamil Majchrzak

3-2

Laslo Djere

London

01/07 15:45 Mackenzie McDonald

2-3

John Peers

London

01/07 15:45 Arthur Fery

0-3

Kevin Krawietz

London

01/07 15:45 Tommy Paul

3-0

Jiri Vesely

London

01/07 16:10 Novak Djokovic

3-0

Miomir Kecmanovic

London

01/07 17:20 Jannik Sinner

3-0

John Isner

London

01/07 18:05 Oscar Otte

0-3

Carlos Alcaraz

London

01/07 18:20 Lukasz Kubot

0-3

Ivan Dodig

London

01/07 18:30 Cameron Norrie

3-0

Steve Johnson

London

02/07 12:05 Nicholas Monroe

1-3

Nikola Mektic

London

02/07 12:05 Christian Garin

3-1

Jenson Brooksby

London

02/07 12:05 Lloyd Glasspool

3-2

William Blumberg

London

02/07 12:10 Radu Albot

3-2

Diego Hidalgo

London

02/07 12:10 Jack Sock

2-3

Jason Murray Kubler

London

02/07 13:20 Richard Gasquet

1-3

Botic Van De Zandschulp

London

02/07 13:40 Raven Klaasen

0-3

Jonny O'Mara

London

02/07 14:05 Alex de Minaur

3-0

Liam Broady

London

02/07 14:30 Brandon Nakashima

3-0

Daniel Elahi Galan Riveros

London

02/07 15:00 João Sousa

0-3

John Peers

London

02/07 15:15 Joran Vliegen

2-3

Matthew Ebden

London

02/07 15:20 Alex Molcan

0-3

Taylor Harry Fritz

London

02/07 16:40 Rajeev Ram

3-0

Fabrice Martin

London

02/07 17:30 Santiago Gonzalez

3-2

Robert Galloway

London

02/07 17:40 Jamie Murray

3-0

Nikola Cacic

London

02/07 19:00 Nick Kyrgios

3-1

Stefanos Tsitsipas

London

02/07 19:40 Lorenzo Sonego

0-3

Rafael Nadal

London

03/07 12:05 Lloyd Glasspool

2-3

Nikola Mektic

London

03/07 12:10 Juan Sebastian Cabal

3-0

Radu Albot

London

03/07 14:00 David Goffin

3-2

Francis Tiafoe

London

03/07 14:10 Kamil Majchrzak

1-0

Denis Kudla

London

03/07 15:55 Rajeev Ram

3-1

Rafael Matos

London

03/07 16:40 Cameron Norrie

3-0

Tommy Paul

London

03/07 17:05 Jannik Sinner

3-1

Carlos Alcaraz

London

03/07 21:05 Novak Djokovic

3-1

Tim Van Rijthoven

London

04/07 12:00 Nicolas Mahut

0-0

Ivan Dodig
04/07 12:05 Christian Garin

3-2

Alex de Minaur

London

04/07 14:10 Santiago Gonzalez

0-3

Denis Kudla

London

04/07 14:15 Jonny O'Mara

0-3

Kevin Krawietz

London

04/07 14:15 Wesley Koolhof

2-3

Matthew Ebden

London

04/07 14:35 Jamie Murray

1-3

John Peers

London

04/07 14:40 Brandon Nakashima

2-3

Nick Kyrgios

London

04/07 15:55 Jason Murray Kubler

0-3

Taylor Harry Fritz

London

04/07 19:35 Botic Van De Zandschulp

0-3

Rafael Nadal

London

05/07 14:35 Novak Djokovic

3-2

Jannik Sinner

London

05/07 14:45 Juan Sebastian Cabal

2-1

Denis Kudla

London

05/07 16:50 David Goffin

2-3

Cameron Norrie

London

05/07 17:05 Kevin Krawietz

0-3

Nikola Mektic

London

06/07 12:10 Rajeev Ram

3-2

Nicolas Mahut

London

06/07 12:10 Matthew Ebden

3-0

John Peers

London

06/07 16:10 Taylor Harry Fritz

2-3

Rafael Nadal

London

06/07 16:25 Christian Garin

0-3

Nick Kyrgios

London

07/07 14:10 Rajeev Ram

2-3

Matthew Ebden

London

07/07 18:40 Juan Sebastian Cabal

2-3

Nikola Mektic

London

08/07 16:20 Novak Djokovic

3-1

Cameron Norrie

London

08/07 16:30 Nick Kyrgios

0-0

Rafael Nadal

London

09/07 17:40 Matthew Ebden

3-2

Nikola Mektic

London

Tv-tider för samtliga matcher under turneringens gång hittar du i våran tv-guide.

Feedback