Reklam

Spelschemat för Wimbledon

För att ha full koll på det kompletta spelschemat för Wimbledon 2022 kan du se alla kommande matcher nedan. Bokmärk den här sidan för att ha tillgång till lättillgänglig  översikt under hela tiden turneringen pågår för att vara säker på att inte missa någon match.

Wimbledon ATP

Datum / Tid Match TV / Stad
27/06 12:10 Nikoloz Basilashvili

3-2

Lukas Rosol

London

27/06 12:10 Benoit Paire

1-3

Quentin Halys

London

27/06 12:10 Casper Ruud

3-0

Albert Ramos

London

27/06 12:10 Tomas Etcheverry

2-3

Ugo Humbert

London

27/06 12:10 Maximilian Marterer

3-1

Aljaz Bedene

London

27/06 12:10 Cameron Norrie

3-0

Pablo Andujar

London

27/06 12:10 Thiago Moura Monteiro

0-3

Jaume Antoni Munar

London

27/06 12:10 Tommy Paul

3-0

Fernando Verdasco

London

27/06 12:10 Adrian Mannarino

3-2

Max Purcell

London

27/06 12:10 Alejandro Davidovich Fokina

3-2

Hubert Hurkacz

London

27/06 12:15 Francis Tiafoe

3-0

Andrea Vavassori

London

27/06 14:40 Novak Djokovic

3-1

Soon Woo Kwon

London

27/06 15:05 Enzo Couacaud

2-3

John Isner

London

27/06 15:25 Thanasi Kokkinakis

3-0

Kamil Majchrzak

London

27/06 15:30 Jan-Lennard Struff

2-3

Carlos Alcaraz

London

27/06 15:45 Alejandro Tabilo

3-2

Laslo Djere

London

27/06 17:10 Federico Coria

0-3

Jiri Vesely

London

27/06 18:40 Tim Van Rijthoven

3-0

Federico Delbonis

London

27/06 19:10 Jannik Sinner

3-1

Stanislas Wawrinka

London

27/06 19:20 John Millman

1-3

Miomir Kecmanovic

London

27/06 19:35 Dusan Lajovic

1-1

Pablo Carreno

London

27/06 19:40 Tallon Griekspoor

3-1

Fabio Fognini

London

27/06 19:45 Andy Murray

3-1

James Duckworth

London

27/06 20:05 Alexander Bublik

3-0

Marton Fucsovics

London

27/06 20:40 Oscar Otte

3-0

Peter Gojowczyk

London

28/06 12:00 Borna Coric-Diego Sebastian Schwartzman
28/06 12:00 Marin Čilić-Mackenzie McDonald
28/06 12:05 Ryan Peniston

3-0

Henri Laaksonen

London

28/06 12:05 Marc-Andrea Hüsler

2-3

Hugo Grenier

London

28/06 12:10 David Goffin

3-0

Radu Albot

London

28/06 12:10 Taro Daniel

0-3

Sebastian Baez

London

28/06 12:10 Steve Johnson

0-1

Grigor Dimitrov

London

28/06 13:35 João Sousa

2-3

Richard Gasquet

London

28/06 13:40 Carlos Taberner

0-3

Reilly Opelka

London

28/06 13:40 Paul Jubb

2-3

Nick Kyrgios

London

28/06 13:50 Pedro Martinez

1-3

Alex Molcan

London

28/06 13:55 Daniel Altmaier

0-3

Mikael Ymer

London

28/06 14:00 Matteo Berrettini-Christian Garin
28/06 14:05 Alex De Minaur

3-0

Hugo Dellien

London

28/06 14:10 Mikhail Kukushkin

0-3

Jenson Brooksby

London

28/06 14:20 Sam Querrey

0-3

Ricardas Berankis

London

28/06 14:40 Joe Clarke

0-3

Christian Harrison

London

28/06 15:05 Zdenek Kolar

0-3

Benjamin Bonzi

London

28/06 15:20 Elias Ymer

0-3

Christian Garin

London

28/06 15:25 Alexei Popyrin

2-3

Hugo Gaston

London

28/06 15:35 Bernabe Zapata

0-3

Jack Sock

London

28/06 15:40 Holger Rune

0-3

Marcos Giron

London

28/06 15:40 Nuno Borges

0-3

Mackenzie McDonald

London

28/06 16:15 Filip Krajinovic

3-2

Jiri Lehecka

London

28/06 16:15 Lorenzo Sonego

3-2

Denis Kudla

London

28/06 16:20 Zizou Bergs

0-3

Jack Draper

London

28/06 16:25 Francisco Cerundolo

1-3

Rafael Nadal

London

28/06 16:35 Roberto Carballés

0-3

Jordan Thompson

London

28/06 17:10 Felix Auger Aliassime

1-3

Maxime Cressy

London

28/06 17:20 Feliciano López

0-3

Botic Van De Zandschulp

London

28/06 17:25 Alastair Gray

3-0

Chun Hsin Tseng

London

28/06 17:25 Emil Ruusuvuori

3-1

Yoshihito Nishioka

London

28/06 17:50 Stefan Kozlov

0-3

Diego Sebastian Schwartzman

London

28/06 17:55 Brandon Nakashima

3-1

Nicola Kuhn

London

28/06 18:05 Denis Shapovalov

3-2

Arthur Rinderknech

London

28/06 18:10 Liam Broady

3-2

Lukas Klein

London

28/06 18:25 Alexander Ritschard

1-3

Stefanos Tsitsipas

London

28/06 18:35 Daniel Elahi Galan Riveros

3-0

Dominik Köpfer

London

28/06 18:50 Attila Balazs

0-3

Roberto Bautista-Agut

London

28/06 18:50 Dennis Novak

3-1

Facundo Bagnis

London

28/06 19:00 Jason Murray Kubler

3-0

Daniel Evans

London

28/06 19:00 Lorenzo Musetti

0-3

Taylor Harry Fritz

London

29/06 12:00 Fabrice Martin-Maximo Gonzalez

London

29/06 12:00 Hans Hach-Roman Jebavy

London

29/06 12:00 Pedro Martinez-Andrey Golubev

London

29/06 12:00 Santiago Gonzalez-Julian Cash

London

29/06 12:00 Sadio Doumbia-Kevin Krawietz

London

29/06 12:00 Tomislav Brkic-Roberto Carballés
29/06 12:00 Francis Tiafoe-Maximilian Marterer

London

29/06 12:00 Casper Ruud-Ugo Humbert

London

29/06 12:00 Alejandro Tabilo-Miomir Kecmanovic

London

29/06 12:00 Ryan Peniston-Steve Johnson

London

29/06 12:00 David Goffin-Sebastian Baez

London

29/06 13:30 Benoit Paire-Nikola Mektic

London

29/06 13:30 Oscar Otte-Christian Harrison

London

29/06 14:00 Aleksandr Nedovyesov-James Duckworth

London

29/06 14:00 Liam Broady-Rafael Matos

London

29/06 14:00 Ariel Behar-Arthur Fery

London

29/06 14:00 Alexander Bublik-Dusan Lajovic

London

29/06 14:30 Novak Djokovic-Thanasi Kokkinakis

London

29/06 15:00 João Sousa-Matwe Middelkoop

London

29/06 15:00 Denis Kudla-Marcelo Arevalo

London

29/06 15:00 Jiri Vesely-Alejandro Davidovich Fokina

London

29/06 15:00 Tommy Paul-Adrian Mannarino

London

29/06 15:30 Wesley Koolhof-Facundo Bagnis

London

29/06 15:30 Nikoloz Basilashvili-Quentin Halys

London

29/06 15:30 Jannik Sinner-Mikael Ymer

London

29/06 16:00 Alastair Gray-Joran Vliegen

London

29/06 17:00 Rajeev Ram-Daniel Altmaier

London

29/06 17:00 Nicolas Mahut-Francisco Cerundolo

London

29/06 17:00 Maxime Cressy-Lukasz Kubot

London

29/06 17:00 Jamie Murray-Benjamin Bonzi

London

29/06 17:00 Mackenzie McDonald-John Peers

London

29/06 17:00 Lloyd Glasspool-Hugo Gaston

London

29/06 17:00 Cameron Norrie-Jaume Antoni Munar

London

29/06 17:00 Tallon Griekspoor-Carlos Alcaraz

London

29/06 18:00 Andy Murray-John Isner

London

29/06 18:30 Aljaz Bedene-Thanasi Kokkinakis

London

29/06 18:30 Tim Van Rijthoven-Reilly Opelka

London

30/06 12:00 Steve Johnson-Ivan Dodig
30/06 12:00 Andre Göransson-Matthew Ebden
30/06 12:00 Sebastian Baez-Nikola Cacic
30/06 12:00 Juan Sebastian Cabal-Ugo Humbert
30/06 12:00 Treat Conrad Huey-Nuno Borges
30/06 12:00 Radu Albot-Alexander Bublik
30/06 12:00 Federico Coria-Tallon Griekspoor
30/06 12:00 Kamil Majchrzak-Laslo Djere
30/06 12:00 Tim Pütz-Raven Klaasen
30/06 12:00 Julio Peralta-Jonny O'Mara
30/06 12:00 William Blumberg-Nicolas Barrientos
30/06 12:00 Tomislav Brkic-Nicholas Monroe
30/06 12:00 Benjamin Bonzi-Jenson Brooksby
30/06 12:00 Christian Garin-Hugo Grenier
30/06 12:00 Mackenzie McDonald-Richard Gasquet
30/06 12:00 Marcos Giron-Alex Molcan
30/06 12:00 Alex De Minaur-Jack Draper
30/06 12:00 Filip Krajinovic-Nick Kyrgios
30/06 12:00 Ricardas Berankis-Rafael Nadal
30/06 12:00 Emil Ruusuvuori-Botic Van De Zandschulp
30/06 12:00 Lorenzo Sonego-Hugo Gaston
30/06 12:00 Daniel Elahi Galan Riveros-Roberto Bautista-Agut
30/06 12:00 Alastair Gray-Taylor Harry Fritz
30/06 12:00 Maxime Cressy-Jack Sock
30/06 12:00 Denis Shapovalov-Brandon Nakashima
30/06 12:00 Liam Broady-Diego Sebastian Schwartzman
30/06 12:00 Dennis Novak-Jason Murray Kubler
30/06 12:00 Jordan Thompson-Stefanos Tsitsipas

Ha full koll på när våra svenska deltagare spelar sina matcher med vårat spelschema mellan 27 juni till 10 juli under hela Wimbledon 2022. Alla tv-tider hittar du i våran tv-guide.

Feedback