Annons

Speltips : Slovakien U20 - Sverige U20: BetBuilder

Matchcenter
26 december 2024 at 18:00 - Ishockey, World Cup U-20
Uppdaterad
4
+1
Sportnörd i mina bästa år. Stor passion för betting där det mesta fokuset ligger på fotboll samt hockey!
Visa mer
Show less

JVM

Chans: 50%
Spelvärde: 103,00%
Lägsta spelbara odds: 2,00
Units: 5/10
Hit/Miss:
SpeedyBet Till SpeedyBet
Torsdagen den 26 december på annandagen är det premiär i Junior-VM som denna gång avgörs i Ottawa, Kanada. Sverige möter Slovakien klockan 18.00 i en match som bara ska sluta på ett sätt.

Speltips JVM: Sverige - Slovakien

Junior-VM ishockey speltips: BetBuilder.

  • Sverige vinner
  • Över 6.5 mål i matchen
  • Odds: 2.06 hos SpeedyBet

Det är dags för det folkkära JVM igen och förhoppningsvis revansch för Småkronorna som förra året föll på hemmaplan i finalen mot USA.

Till denna upplaga har våra killar hamnat i  en behaglig grupp tillsammans med Kazakstan, Schweiz, Tjeckien och Slovakien som nu väntar som första motståndare.

Sverige är inte bara stora favoriter att vinna mot slovakerna utan även att vinna Grupp B relativt smärtfritt. På förhand är det bara tjeckerna som ska ha någorlunda chans att störa svenska junisarna.

Vi såg precis ett genrep mot Tyskland som minst sagt gav skenet av att detta mästerskap kan bli väldigt skoj för svensk del. 11-1 slutade det med skottstatistik 43-17 - snacka om kross, och det skiljer sig en bra bit mellan topplagen i JVM till de därbakom som kämpar för att hålla sig kvar.

Jag tycker den här upplagan av Småkronorna känns väldigt spännande med många olika namn som vill kliva fram. Felix Unger Sörum är en personlig favorit som mycket väl kan blir farlig i poängligan.

Victor Eklund från Djurgården och Malmö Redhawks Otto Stenberg är två andra killar vi lär få se mycket på poängtavlan under JVM. 

Slovakien är inne i en väldigt svag period på juniorsidan där vi har sett fem raka och övertygande förluster inför JVM. 0-6 mot Finland och 2-6 mot USA i genrepen bådar inte alls gott.

Jag kan se en lekstuga av den större graden i denna JVM-premiär och skulle inte bli ett dugg förvånad om Småkronorna pillar in 5-6 puckar på egen hand. Defensiven ser stark ut så räknar inte med någon större "mål-hjälp" från slovakiskt håll heller. 

Min andra spelide var -3 asian line till 1.80+ som bör vara godkänd för visst blir segermarginalen minst 3 puckar?

  • Betting med enkel registrering
  • Ingen störig reklam via SMS eller e-post
  • Helt skattefria vinster

Är du intresserad av mer? Se alla våra speltips och rekar.

Fler speltips

Kunde ej hitta några speltips

Kommentarer

Feedback