Annons

Spelschemat för Champions League 2023/24

Uppdaterad
Michael.Pettersson Michael.Pettersson
Med en lång bakgrund i sport- och bettingbranchen har jag med glädje hamnat hos Betting.se för att fortsätta leverera vinnande speltips och andra intressanta texter för odds och spel. Fotboll är den sport som ligger hjärtat närmast men jag har även en framgångsrik period som oddssättare på svensk hockey, hos ett av Sveriges största spelbolag.
Visa mer
Show less

Kompletta spelschemat för alla matcher i Champions League 2023/24 kan du se här. Bokmärk sidan för att ha tillgång till lättillgänglig översikt under hela tiden mästerskapet pågår för att vara säker på att inte missa någon viktig match.

Champions League Qualification Preliminary Round Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
27/06 15:00 Atletic Escaldes

0-3

Buducnost Podgorica

Kopavogur

27/06 21:00 Tre Penne Galazzano

1-7

Breidablik

Kopavogur

30/06 21:00 Buducnost Podgorica

0-5

Breidablik

Kopavogur

Champions League Kval. Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
11/07 17:00 Urartu FC

0-1

Zrinjski Mostar

Yerevan

11/07 17:30 Lincoln Red Imps FC

1-2

Qarabag FK

Gibraltar

11/07 18:00 Zalgiris Vilnius

0-0

FK Struga

Vilnius

11/07 20:00 Hamrun Spartans

0-4

Maccabi Haifa

Attard

11/07 20:00 Rakow Czestochowa

1-0

Flora Tallinn

Czestochowa

11/07 20:05 Olimpija Ljubljana

2-1

Valmiera FC

Ljubljana

11/07 20:45 Shamrock Rovers

0-1

Breidablik

Dublin

11/07 20:45 Partizani

1-1

BATE Borisov

Tirana

11/07 20:45 Ballkani

2-0

Ludogorets Razgrad

Pristina

11/07 20:45 Klaksvik

0-0

Ferencvaros

Klaksvik

12/07 16:00 FC Astana

1-1

Dinamo Tbilisi

Astana

12/07 18:00 HJK

1-0

Larne

Helsinki

12/07 19:00 Häcken

3-1

TNS

Gothenburg

12/07 19:30 FCV Farul Constanta

1-0

FC Sheriff

Ovidiu

12/07 20:30 Slovan Bratislava

1-1

AVV Swift

Bratislava

18/07 17:00 FK Struga

1-2

Zalgiris Vilnius
18/07 19:00 Maccabi Haifa

2-1

Hamrun Spartans

Haifa

18/07 19:00 FC Sheriff

3-0

AET

FCV Farul Constanta

Tiraspol

18/07 19:00 Flora Tallinn

0-3

Rakow Czestochowa

Tallinn

18/07 20:00 TNS

0-2

Häcken

Oswestry

18/07 20:00 BATE Borisov

2-0

Partizani

Mezokovesd

18/07 20:00 Zrinjski Mostar

2-3

(4-3)

Urartu FC

Mostar

18/07 21:15 Breidablik

2-1

Shamrock Rovers

Kopavogur

19/07 17:00 Valmiera FC

1-2

Olimpija Ljubljana
19/07 18:00 Qarabag FK

4-0

Lincoln Red Imps FC

Baku

19/07 18:00 Dinamo Tbilisi

1-2

FC Astana

Tbilisi

19/07 18:00 Ferencvaros

0-3

Klaksvik

Budapest

19/07 20:00 AVV Swift

0-2

Slovan Bratislava

Luxembourg City

19/07 20:00 Ludogorets Razgrad

4-0

Ballkani

Razgrad

19/07 20:30 Larne

2-2

AET

HJK

Belfast

25/07 18:00 HJK

1-0

Molde

Helsinki

25/07 18:00 Zalgiris Vilnius

2-2

Galatasaray
25/07 20:00 Dinamo Zagreb

4-0

FC Astana

Zagreb

25/07 20:00 SC Dnipro-1

1-3

Panathinaikos

Kosice

25/07 20:30 Servette

1-1

Genk

Geneve

25/07 21:00 Zrinjski Mostar

0-1

Slovan Bratislava

Mostar

25/07 21:15 Breidablik

0-2

FC Köpenhamn

Kopavogur

26/07 19:00 Aris Limassol

6-2

BATE Borisov

Limassol

26/07 19:00 FC Sheriff

1-0

Maccabi Haifa

Tiraspol

26/07 20:15 Rakow Czestochowa

3-2

Qarabag FK

Czestochowa

26/07 20:45 Klaksvik

0-0

Häcken

Klaksvik

26/07 20:45 Ludogorets Razgrad

1-1

Olimpija Ljubljana

Razgrad

01/08 19:30 Panathinaikos

2-2

SC Dnipro-1

Athens

01/08 20:00 BATE Borisov

3-5

Aris Limassol

Mezokovesd

01/08 20:00 Olimpija Ljubljana

2-1

Ludogorets Razgrad

Ljubljana

01/08 20:30 Slovan Bratislava

2-2

Zrinjski Mostar

Bratislava

02/08 16:00 FC Astana

0-2

Dinamo Zagreb

Astana

02/08 18:00 Qarabag FK

1-1

Rakow Czestochowa

Baku

02/08 19:00 Häcken

3-3

(3-4)

Klaksvik

Gothenburg

02/08 19:00 Maccabi Haifa

4-1

AET

FC Sheriff

Haifa

02/08 19:00 Molde

2-0

HJK

Reknes

02/08 19:00 Genk

2-2

(1-4)

Servette

Genk

02/08 20:00 FC Köpenhamn

6-3

Breidablik

Copenhagen

02/08 20:30 Galatasaray

1-0

Zalgiris Vilnius

Istanbul

08/08 20:00 FC Köpenhamn

0-0

Sparta Prague

Copenhagen

08/08 20:00 Rakow Czestochowa

2-1

Aris Limassol

Czestochowa

08/08 20:30 PSV Eindhoven

4-1

Sturm Graz

Eindhoven

08/08 20:45 Klaksvik

2-1

Molde

Torshavn

08/08 21:00 Braga

3-0

TSC Backa Topola

Braga

08/08 21:00 Olimpija Ljubljana

0-3

Galatasaray

Ljubljana

09/08 20:00 Panathinaikos

1-0

Marseille

Athens

09/08 20:30 Slovan Bratislava

1-2

Maccabi Haifa

Bratislava

09/08 20:45 Rangers

2-1

Servette

Glasgow

15/08 19:00 Aris Limassol

0-1

Rakow Czestochowa

Limassol

15/08 19:00 Molde

2-0

AET

Klaksvik

Reknes

15/08 19:00 Maccabi Haifa

3-1

Slovan Bratislava

Haifa

15/08 19:00 Sparta Prague

3-3

(2-4)

FC Köpenhamn

Prague

15/08 20:00 Dinamo Zagreb

1-2

AEK Athens

Zagreb

15/08 20:00 Galatasaray

1-0

Olimpija Ljubljana

Istanbul

15/08 20:00 TSC Backa Topola

1-4

Braga

Backa Topola

15/08 20:30 Sturm Graz

1-3

PSV Eindhoven

Graz

15/08 20:30 Servette

1-1

Rangers

Geneve

15/08 21:00 Marseille

2-1

(3-5)

Panathinaikos

Marseille

19/08 20:45 AEK Athens

2-2

Dinamo Zagreb

Athens

22/08 21:00 Rangers

2-2

PSV Eindhoven

Glasgow

22/08 21:00 Rakow Czestochowa

0-1

FC Köpenhamn

Sosnowiec

22/08 21:00 Antwerpen

1-0

AEK Athens

Antwerp

23/08 21:00 Braga

2-1

Panathinaikos

Braga

23/08 21:00 Molde

2-3

Galatasaray

Reknes

23/08 21:00 Maccabi Haifa

0-0

Young Boys

Haifa

29/08 21:00 Galatasaray

2-1

Molde

Istanbul

29/08 21:00 Young Boys

3-0

Maccabi Haifa

Bern

29/08 21:00 Panathinaikos

0-1

Braga

Athens

30/08 21:00 FC Köpenhamn

1-1

Rakow Czestochowa

Copenhagen

30/08 21:00 AEK Athens

1-2

Antwerpen

Athens

30/08 21:00 PSV Eindhoven

5-1

Rangers

Eindhoven

Champions League Grp. A Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
20/09 18:45 Galatasaray

2-2

FC Köpenhamn

Istanbul

20/09 21:00 Bayern München

4-3

Manchester United

Munich

03/10 21:00 Manchester United

2-3

Galatasaray

Manchester

03/10 21:00 FC Köpenhamn

1-2

Bayern München

Copenhagen

24/10 18:45 Galatasaray

1-3

Bayern München

Istanbul

24/10 21:00 Manchester United

1-0

FC Köpenhamn

Manchester

08/11 21:00 FC Köpenhamn

4-3

Manchester United

Copenhagen

08/11 21:00 Bayern München

2-1

Galatasaray

Munich

29/11 18:45 Galatasaray

3-3

Manchester United

Istanbul

29/11 21:00 Bayern München

0-0

FC Köpenhamn

Munich

12/12 21:00 Manchester United

0-1

Bayern München

Manchester

12/12 21:00 FC Köpenhamn

1-0

Galatasaray

Copenhagen

Champions League Grp. B Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
20/09 21:00 Arsenal

4-0

PSV Eindhoven

London

20/09 21:00 Sevilla

1-1

RC Lens

Seville

03/10 21:00 PSV Eindhoven

2-2

Sevilla

Eindhoven

03/10 21:00 RC Lens

2-1

Arsenal

Lens

24/10 21:00 RC Lens

1-1

PSV Eindhoven

Lens

24/10 21:00 Sevilla

1-2

Arsenal

Seville

08/11 21:00 PSV Eindhoven

1-0

RC Lens

Eindhoven

08/11 21:00 Arsenal

2-0

Sevilla

London

29/11 18:45 Sevilla

2-3

PSV Eindhoven

Seville

29/11 21:00 Arsenal

6-0

RC Lens

London

12/12 18:45 RC Lens

2-1

Sevilla

Lens

12/12 18:45 PSV Eindhoven

1-1

Arsenal

Eindhoven

Champions League Grp. C Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
20/09 18:45 Real Madrid

1-0

Union Berlin

Madrid

20/09 21:00 Braga

1-2

SSC Napoli

Braga

03/10 18:45 Union Berlin

2-3

Braga

Berlin

03/10 21:00 SSC Napoli

2-3

Real Madrid

Naples

24/10 21:00 Braga

1-2

Real Madrid

Braga

24/10 21:00 Union Berlin

0-1

SSC Napoli

Berlin

08/11 18:45 SSC Napoli

1-1

Union Berlin

Naples

08/11 21:00 Real Madrid

3-0

Braga

Madrid

29/11 21:00 Real Madrid

4-2

SSC Napoli

Madrid

29/11 21:00 Braga

1-1

Union Berlin

Braga

12/12 21:00 SSC Napoli

2-0

Braga

Naples

12/12 21:00 Union Berlin

2-3

Real Madrid

Berlin

Champions League Grp. D Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
20/09 21:00 Benfica

0-2

FC Sulzberg

Lisbon

20/09 21:00 Real Sociedad

1-1

Inter

San Sebastian

03/10 18:45 FC Sulzberg

0-2

Real Sociedad

Salzburg

03/10 21:00 Inter

1-0

Benfica

Milano

24/10 18:45 Inter

2-1

FC Sulzberg

Milano

24/10 21:00 Benfica

0-1

Real Sociedad

Lisbon

08/11 18:45 Real Sociedad

3-1

Benfica

San Sebastian

08/11 21:00 FC Sulzberg

0-1

Inter

Salzburg

29/11 21:00 Benfica

3-3

Inter

Lisbon

29/11 21:00 Real Sociedad

0-0

FC Sulzberg

San Sebastian

12/12 21:00 FC Sulzberg

1-3

Benfica

Salzburg

12/12 21:00 Inter

0-0

Real Sociedad

Milano

Champions League Grp. E Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
19/09 21:00 Feyenoord

2-0

Celtic

Rotterdam

19/09 21:00 Lazio

1-1

Atletico Madrid

Rome

04/10 18:45 Atletico Madrid

3-2

Feyenoord

Madrid

04/10 21:00 Celtic

1-2

Lazio

Glasgow

25/10 18:45 Feyenoord

3-1

Lazio

Rotterdam

25/10 21:00 Celtic

2-2

Atletico Madrid

Glasgow

07/11 21:00 Lazio

1-0

Feyenoord

Rome

07/11 21:00 Atletico Madrid

6-0

Celtic

Madrid

28/11 18:45 Lazio

2-0

Celtic

Rome

28/11 21:00 Feyenoord

1-3

Atletico Madrid

Rotterdam

13/12 21:00 Celtic

2-1

Feyenoord

Glasgow

13/12 21:00 Atletico Madrid

2-0

Lazio

Madrid

Champions League Grp. F Spelschema

Champions League Grp. G Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
19/09 18:45 Young Boys

1-3

RB Leipzig

Bern

19/09 21:00 Manchester City

3-1

FK Crvena Zvezda

Manchester

04/10 21:00 FK Crvena Zvezda

2-2

Young Boys

Belgrade

04/10 21:00 RB Leipzig

1-3

Manchester City

Leipzig

25/10 21:00 Young Boys

1-3

Manchester City

Bern

25/10 21:00 RB Leipzig

3-1

FK Crvena Zvezda

Leipzig

07/11 21:00 Manchester City

3-0

Young Boys

Manchester

07/11 21:00 FK Crvena Zvezda

1-2

RB Leipzig

Belgrade

28/11 21:00 Manchester City

3-2

RB Leipzig

Manchester

28/11 21:00 Young Boys

2-0

FK Crvena Zvezda

Bern

13/12 18:45 FK Crvena Zvezda

2-3

Manchester City

Belgrade

13/12 18:45 RB Leipzig

2-1

Young Boys

Leipzig

Champions League Grp. H Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
19/09 21:00 Shakhtar Donetsk

1-3

FC Porto

Hamburg

19/09 21:00 Barcelona

5-0

Antwerpen

Barcelona

04/10 18:45 Antwerpen

2-3

Shakhtar Donetsk

Antwerp

04/10 21:00 FC Porto

0-1

Barcelona

Porto

25/10 18:45 Barcelona

2-1

Shakhtar Donetsk

Barcelona

25/10 21:00 Antwerpen

1-4

FC Porto

Antwerp

07/11 18:45 Shakhtar Donetsk

1-0

Barcelona

Hamburg

07/11 21:00 FC Porto

2-0

Antwerpen

Porto

28/11 18:45 Shakhtar Donetsk

1-0

Antwerpen

Hamburg

28/11 21:00 Barcelona

2-1

FC Porto

Barcelona

13/12 21:00 Antwerpen

3-2

Barcelona

Antwerp

13/12 21:00 FC Porto

5-3

Shakhtar Donetsk

Porto

Champions League Slutspel Spelschema

Datum / Tid Match TV / Stad
13/02 21:00 FC Köpenhamn

1-3

Manchester City

Copenhagen

13/02 21:00 RB Leipzig

0-1

Real Madrid

Leipzig

14/02 21:00 Paris Saint-Germain

2-0

Real Sociedad

Paris

14/02 21:00 Lazio

1-0

Bayern München

Rome

20/02 21:00 PSV Eindhoven

1-1

Borussia Dortmund

Eindhoven

20/02 21:00 Inter

1-0

Atletico Madrid

Milano

21/02 21:00 FC Porto

1-0

Arsenal

Porto

21/02 21:00 SSC Napoli

1-1

Barcelona

Naples

05/03 21:00 Real Sociedad

1-2

Paris Saint-Germain

San Sebastian

05/03 21:00 Bayern München

3-0

Lazio

Munich

06/03 21:00 Real Madrid

1-1

RB Leipzig

Madrid

06/03 21:00 Manchester City

3-1

FC Köpenhamn

Manchester

12/03 21:00 Arsenal

1-0

(4-2)

FC Porto

London

12/03 21:00 Barcelona

3-1

SSC Napoli

Barcelona

13/03 21:00 Borussia Dortmund

2-0

PSV Eindhoven

Dortmund

13/03 21:00 Atletico Madrid

2-1

(3-2)

Inter

Madrid

09/04 21:00 Real Madrid

3-3

Manchester City

Madrid

09/04 21:00 Arsenal

2-2

Bayern München

London

10/04 21:00 Paris Saint-Germain

2-3

Barcelona

Paris

10/04 21:00 Atletico Madrid

2-1

Borussia Dortmund

Madrid

16/04 21:00 Barcelona

1-4

Paris Saint-Germain

Barcelona

16/04 21:00 Borussia Dortmund

4-2

Atletico Madrid

Dortmund

17/04 21:00 Manchester City

1-1

(3-4)

Real Madrid

Manchester

17/04 21:00 Bayern München

1-0

Arsenal

Munich

30/04 21:00 Bayern München-Real Madrid

Munich

01/05 21:00 Borussia Dortmund-Paris Saint-Germain

Dortmund

07/05 21:00 Paris Saint-Germain-Borussia Dortmund

Paris

08/05 21:00 Real Madrid-Bayern München

Madrid

01/06 21:00 -

London

Feedback