Reklam

Spelschema med alla matcher i Champions League 2019/2020

På den här sidan har du årets spelschema i Champions League. Förutom att du kan se när alla matcherna spelas har du även full översikt på alla årets tidigare resultat.

Resultatet från alla matcher blir uppdaterade efter att matchen är färdigspelad. Du kommer alltså alltid att ha det senaste resultatet presenterat för dig.

Champions League Grp. A

Date/time Händelse TV / Stad
18/09 18:55 Club Brugge

0-0

Galatasaray

Bruges

18/09 21:00 PSG

3-0

Real Madrid

Paris

01/10 18:55 Real Madrid

2-2

Club Brugge

Madrid

01/10 21:00 Galatasaray

0-1

PSG

Istanbul

22/10 21:00 Galatasaray

0-1

Real Madrid

Istanbul

22/10 21:00 Club Brugge

0-5

PSG

Bruges

06/11 21:00 PSG-Club Brugge

Paris

06/11 21:00 Real Madrid-Galatasaray

Madrid

26/11 18:55 Galatasaray-Club Brugge

Istanbul

26/11 21:00 Real Madrid-PSG

Madrid

11/12 21:00 PSG-Galatasaray

Paris

11/12 21:00 Club Brugge-Real Madrid

Bruges

Champions League Grp. B

Date/time Händelse TV / Stad
18/09 18:55 Olympiakos Piraeus

2-2

Tottenham

Piraeus

18/09 21:00 Bayern München

3-0

Crvena Zvezda

Munich

01/10 21:00 Tottenham

2-7

Bayern München

London

01/10 21:00 Crvena Zvezda

3-1

Olympiakos Piraeus

Belgrade

22/10 21:00 Olympiakos Piraeus

2-3

Bayern München

Piraeus

22/10 21:00 Tottenham

5-0

Crvena Zvezda

London

06/11 18:55 Bayern München-Olympiakos Piraeus

Munich

06/11 21:00 Crvena Zvezda-Tottenham

Belgrade

26/11 21:00 Tottenham-Olympiakos Piraeus

London

26/11 21:00 Crvena Zvezda-Bayern München

Belgrade

11/12 21:00 Olympiakos Piraeus-Crvena Zvezda

Piraeus

11/12 21:00 Bayern München-Tottenham

Munich

Champions League Grp. C

Date/time Händelse TV / Stad
18/09 21:00 Shakhtar Donetsk

0-3

Manchester City

Kharkiv

18/09 21:00 Dinamo Zagreb

4-0

Atalanta

Zagreb

01/10 18:55 Atalanta

1-2

Shakhtar Donetsk

Milano

01/10 21:00 Manchester City

2-0

Dinamo Zagreb

Manchester

22/10 18:55 Shakhtar Donetsk

2-2

Dinamo Zagreb

Kharkiv

22/10 21:00 Manchester City

5-1

Atalanta

Manchester

06/11 21:00 Atalanta-Manchester City

Milano

06/11 21:00 Dinamo Zagreb-Shakhtar Donetsk

Zagreb

26/11 21:00 Atalanta-Dinamo Zagreb

Milano

26/11 21:00 Manchester City-Shakhtar Donetsk

Manchester

11/12 18:55 Dinamo Zagreb-Manchester City

Zagreb

11/12 18:55 Shakhtar Donetsk-Atalanta

Kharkiv

Champions League Grp. F

Date/time Händelse TV / Stad
17/09 18:55 Internazionale

1-1

Slavia Praha

Milano

17/09 21:00 Borussia Dortmund

0-0

Barcelona

Dortmund

02/10 18:55 Slavia Praha

0-2

Borussia Dortmund

Prague

02/10 21:00 Barcelona

2-1

Internazionale

Barcelona

23/10 21:00 Slavia Praha-Barcelona

Prague

23/10 21:00 Internazionale-Borussia Dortmund

Milano

05/11 18:55 Barcelona-Slavia Praha

Barcelona

05/11 21:00 Borussia Dortmund-Internazionale

Dortmund

27/11 21:00 Barcelona-Borussia Dortmund

Barcelona

27/11 21:00 Slavia Praha-Internazionale

Prague

10/12 21:00 Borussia Dortmund-Slavia Praha

Dortmund

10/12 21:00 Internazionale-Barcelona

Milano

Champions League Grp. E

Date/time Händelse TV / Stad
17/09 21:00 Salzburg

6-2

Genk

Salzburg

17/09 21:00 Napoli

2-0

Liverpool

Naples

02/10 18:55 Genk

0-0

Napoli

Genk

02/10 21:00 Liverpool

4-3

Salzburg

Liverpool

23/10 21:00 Genk-Liverpool

Genk

23/10 21:00 Salzburg-Napoli

Salzburg

05/11 21:00 Napoli-Salzburg

Naples

05/11 21:00 Liverpool-Genk

Liverpool

27/11 21:00 Liverpool-Napoli

Liverpool

27/11 21:00 Genk-Salzburg

Genk

10/12 18:55 Salzburg-Liverpool

Salzburg

10/12 18:55 Napoli-Genk

Naples

Champions League Grp. D

Date/time Händelse TV / Stad
18/09 21:00 Atlético Madrid

2-2

Juventus

Madrid

18/09 21:00 Bayer Leverkusen

1-2

Lokomotiv Moskva

Leverkusen

01/10 21:00 Juventus

3-0

Bayer Leverkusen

Turin

01/10 21:00 Lokomotiv Moskva

0-2

Atlético Madrid

Moscow

22/10 18:55 Atlético Madrid

1-0

Bayer Leverkusen

Madrid

22/10 21:00 Juventus

2-1

Lokomotiv Moskva

Turin

06/11 18:55 Lokomotiv Moskva-Juventus

Moscow

06/11 21:00 Bayer Leverkusen-Atlético Madrid

Leverkusen

26/11 18:55 Lokomotiv Moskva-Bayer Leverkusen

Moscow

26/11 21:00 Juventus-Atlético Madrid

Turin

11/12 21:00 Atlético Madrid-Lokomotiv Moskva

Madrid

11/12 21:00 Bayer Leverkusen-Juventus

Leverkusen

Champions League Grp. G

Date/time Händelse TV / Stad
17/09 18:55 Olympique Lyon

1-1

Zenit

Lyon

17/09 21:00 Benfica

1-2

RB Leipzig

Lisbon

02/10 21:00 Zenit

3-1

Benfica

Saint Petersburg

02/10 21:00 RB Leipzig

0-2

Olympique Lyon

Leipzig

23/10 18:55 RB Leipzig-Zenit

Leipzig

23/10 21:00 Benfica-Olympique Lyon

Lisbon

05/11 18:55 Zenit-RB Leipzig

Saint Petersburg

05/11 21:00 Olympique Lyon-Benfica

Lyon

27/11 18:55 Zenit-Olympique Lyon

Saint Petersburg

27/11 21:00 RB Leipzig-Benfica

Leipzig

10/12 21:00 Olympique Lyon-RB Leipzig

Lyon

10/12 21:00 Benfica-Zenit

Lisbon

Champions League Grp. H

Date/time Händelse TV / Stad
17/09 21:00 Chelsea

0-1

Valencia

London

17/09 21:00 Ajax

3-0

Lille

Amsterdam

02/10 21:00 Lille

1-2

Chelsea

Villeneuve d'Ascq

02/10 21:00 Valencia

0-3

Ajax

Valencia

23/10 18:55 Ajax-Chelsea

Amsterdam

23/10 21:00 Lille-Valencia

Villeneuve d'Ascq

05/11 21:00 Chelsea-Ajax

London

05/11 21:00 Valencia-Lille

Valencia

27/11 18:55 Valencia-Chelsea

Valencia

27/11 21:00 Lille-Ajax

Villeneuve d'Ascq

10/12 21:00 Chelsea-Lille

London

10/12 21:00 Ajax-Valencia

Amsterdam

Ändringar i Champions Leagues spelschema kan förekomma under säsongen

Även om man nästintill kan lita på att spelschemat kommer att spelas som det är satt kan man inte räkna med det till 100%. Det kan alltså bli förändringar under säsongens gång och med kort varsel som vi inte hinner uppdatera. 

Det är dock väldigt sällsynt att Champions League blir påverkat av ändringar i schemat. Här på sidan uppdateras alla tider så fort en ändring sker i de officiella datafeederna, så du kan lita på att alltid vara uppdaterad med de senaste matchtiderna.

Feedback