Vi är framme vid semifinalerna i Europa League och därmed är det endast fyra lag som återstår i turneringen. Manchester United är favoriter till att kamma hem slutsegern men måste först ta sig förbi Roma över två matcher. I andra semifinalen väntar Villarreal och Arsenal i ett dubbelmöte där det verkligen känns som det kan gå hur som helst. Blir det helbrittiskt i finalen eller kommer någon att kunna överraska? Första semifinalen spelas den 29 april och därefter väntar returmöten en vecka senare.

Kolla in vår TV-guide för att se TV-tid och kanal för Europa League!

Odds: AS Roma - Manchester United

1x2 Högsta odds Spelbolag
AS Roma 3,80
Oavgjort 4,25
Manchester United 1,95

Jämför odds på Roma - Manchester United i vårat matchcenter för att få högsta odds.

Speltips Manchester United - Roma

De stora rubrikerna inför semifinalreturen är självfallet AS Romas anställning av José Mourinho som deras nye tränare. Han kommer dock inte att leda laget när den italienska huvudstadsklubben tar emot Manchester United på torsdag. Det är ett ”I Giallorossi” som gått riktigt tungt på sistone då de förlorat fyra av sina fem senast spelade matcher och spelat oavgjort mot Atalanta. Men de är tungt skadedrabbade och har fortfarande viktiga spelare som Zaniolo, borta. Spelade match i Serie A så sent som i söndags(2/5)när de mötte Sampdoria på bortaplan, så de ska vara utvilade inför returen.

United skulle ha spelat mot Liverpool på söndagen(2/5), men mötet blev inställt när klubbens fans invaderade Old Trafford och krävde att klubbens ägare Glazers skulle sälja sina andelar i laget. Därmed är deras senast spelade match, första semifinalmötet mot Roma på Old Trafford. Med resultatet 6-2 från den matchen ser det väldigt bra ut när de åker till Rom för att spela returen. Enda spelaren som är skadad och saknas är Martial, men det ska inte ha någon större betydelse när de har vapen som Cavani och Fernandes i anfallet.

Svårtippad match eftersom att United redan är vidare, för det är omöjligt att ett Roma ur form skulle vända underläget och gå till final. Men risken finns att Solskjaer och co slappnar av efter den stora ledningen. Romas enda chans att nå finalen är att satsa allt framåt och då kan United falla tillbaka i banan och satsa på kontringar. Med tanke på den offensiven de sitter på och Romas defensiva brister med 15 insläppta mål på de fem senaste matcherna tippar vi att de går för det och att det leder till att de slutligen även vinner möte nummer 2.

Manchester United vinner över Roma även i andra semifinalen

Odds: Arsenal - Villareal

1x2 Högsta odds Spelbolag
Arsenal 1,90
Oavgjort 3,75
Villareal 4,45

Jämför odds på Arsenal - Villareal i vårat matchcenter för att få högsta odds.

Speltips Villarreal - Arsenal

Arsenal är ett lag under isen som ligger längre ner i tabellen än vad som förväntades av dem innan säsongen startade. För tillfället är de på plats 9, vilket innebär att de kommer att missa allt spel i Europa nästa säsong om de inte klättrar i tabellen eller vinner Europa League, men för att vinna Europas näst bästa turnering måste de först ta sig tillbaka från ett underläge med 1-2 när de förlorade första semifinalen borta mot Sevilla. Spelartruppen är aningen skadedrabbad när spelare som Lacazette, Luiz, Tierney och Ceballos är out. Dessutom är situationen med Aubameyang problematisk.

Villareal var det klart bättre laget första halveken i första semifinalmötet på Estadio de la Ceramica där de tog ledningen med 2-0. I början av andra halvleken drog Arsenals Dani Ceballos på sig ett rött kort, men Londonlaget lyckades senare att åtminstone få med sig ett bortamål när Pepe reducerade på straff. Villareal har med den senaste vinsten vunnit alla sina slutspelsmatcher i turneringen hittills. I gruppspelet vann de fem av sex matcher och spelade oavgjort i en. Lagets hetaste spelare för tillfället är Gerard Moreno som gjort sex mål på de senaste sex matcherna.

Villareal är avhängt från toppen av La Liga och kommer inte att ha en chans att blanda sig in i slaget om ligatiteln eller Champions League-platser. Deras enda chans att spela i Europas bästa turnering nästa säsong är att vinna Europa League. Ett defensivt försvagat Arsenal med Luiz och Tierney borta där Moreno är i målform tippar vi därför att Londonlaget inte räcker till i möte nummer två. Dessutom har Villareals tränare, Unai Emery, tre gånger tidigare vunnit Europa League med Sevilla och då de inte har förlorat en match i årets turnering ser det onekligen riktigt bra ut.

Vinst även i andra matchen för Villarreal mot Arsenal.