På onsdag klockan 20:45 är det dags för en av fotbollsårets största händelser, Europa League-finalen mellan Ajax och Manchester United på Friends Arena i Stockholm. Det är ingen tvekan om att det är United som har pressen på sig, de måste helt enkelt vinna för att inte säsongen ska sluta i fiasko. Ajax å andra sidan har allt att vinna och kan spela avslappnat. 

Det talar för Ajax

  • De kan spela helt utan press
  • Tung offensiv möter nykomponerad backlinje – United tvingas laborera om i laget efter Baillys avstänging. Det kan ett offensivt Ajax dra nytta av, 79 mål på 34 matcher i ligan och 25 mål på 14 matcher i Europa Leauge talar sitt tydliga språk.
  • Trion Younes, Dolberg och Traoré har en sanslös form och hade lekstuga i dubbelmötet med Lyon.
  • Ajax har inte vunnit en titel sedan 2014 vilket innebär att man lär vara heltaggade nu.
  • Ajax har enbart en spelare på skadelistan, mittbacken Viergever.

Det talar för Manchester United

  • Mourinho har vilat en hel del nyckelspelare i de sista Premier League-matcherna för att komma så utvilade som möjligt till den här matchen.
  • De har bara släppt in 7 mål på 14 matcher i Europa Leauge.
  • De är obesegrade i 42 av lagets senaste 46 matcher.
  • United har ett mycket mer rutinerat lag än Ajax med spelare som varit med i både VM och Champions Leauge. De vet vad som krävs för att vinna.
  • Mourinhos finalfacit – portugisen är en man som vinner titlar. Han har bland annat vunnit ligan i fyra länder och Champions League två gånger.

Truppkollen

Ajax saknar bara Nick Viergever, i övrigt har man full trupp. Manchester United tvingas klara sig utan Zlatan Ibrahimovic, Ashley Young, Marcos Rojo, Luke Shaw, Eric Bailly och Timothy Fosu Mensah.

Formen

Ajax

  • 14.05 Willem II-Ajax 1:3
  • 11.05 Lyon-Ajax 3:1
  • 07.05 Ajax-Go Ahead Eagles 4:0
  • 03.05 Ajax-Lyon 4:1
  • 23.04 PSV-Ajax 1:0
  • 20.04 Schalke-Ajax 3-2
  • 16.04 Ajax-Heerenveen 5:1
  • 13.04 Ajax-Schalke 2:0
  • 08.04 Nijmegen-Ajax 1:5
  • 05.04 Ajax-AZ 4:1

Manchester United

  • 21.05 Manchester United-Crystal Palace 2:0
  • 17.05 Southampton-Manchester United 0:0
  • 14.05 Tottenham-Manchester United 2:1
  • 11.05 Manchester United-Celta Vigo 1:1
  • 07.05 Arsenal-Manchester United 2:0
  • 04.05 Celta Vigo-Manchester United 0:1
  • 30.04 Manchester United-Swansea 1:1
  • 27.04 Manchester City-Manchester United 0:0
  • 23.04 Burnley-Manchester United 0:2
  • 20.04 Manchester United-Anderlecht 2:1