Annons

Speltips : Gaël Monfils - Damir Dzumhur: 1

Matchcenter
27 april 2023 at 16:30 - Tennis, ATP Challenger
Uppdaterad
61
+1
Har de senaste tio åren byggt upp landets största tennissajt, vamosrafa.se som sedan några år tillbaka ligger hos Bethard. Har på olika sätt ägnat mig åt tennisbetting i mer än 20 år. Kort sagt, jag kan tennis.
Visa mer
Show less
Chans (1-2): 57-43%
Spelvärde: 111,15%
Lägsta spelbara odds: 1,75
Units: 7/10
Hit/Miss: 0-2
Bethard Till Bethard
Monfils nere på challengertouren. Och det mot en spelare som också var en bra atp-spelare under ett gäng år. Starka namn för nivån får man säga.

Lite komplicerat det här. Det får man erkänna.

Dzumhur har under ett par år varit kanske inte värdelös, men riktigt svag. Han har varit någon slags medelspelare på challengertouren. Ett stort ras från att han under några år var bra på atp-touren och fortfarande bara är 30 år gammal. Sen gjorde han en fin turnering på hemmaplan i Banja Luka förra veckan där han slog ett par bra spelare. Där ska man dock ha med sig att Dzumhur är en inspirationsspelare. Nu är han tillbaka i lunken igen och rätt troligt ändå att han faller tillbaka i nivå igen.

Monfils spelade inte alls under andra halvan av förra säsongen. Nu tillbaka senaste veckorna och det har känts lite tafatt. Det jag känner här är att han nog inte hade valt att åka och spela den här challengern om han inte kände att han var lite på gång och ville börja vinna matcher igen. Jag tror att han nu är redo att göra ett riktigt rejält försök. Och man ska veta det. Han må sakna matchform, men förra veckan mötte han Lehecka, en topp-20-spelare i världen. Inte jättekonstigt att Monfils hade det tufft då. Nu är han nere på ett motstånd på 200 i världen någonting. En viss skillnad.

Jag tror Monfils kommer försöka. Jag tror att han även i nuvarande skick är klart bättre än Dzumhur. Och ja, klar favorit helt enkelt. 

  • 100% upp till 500 kr
  • Höga odds
  • Snabba insättningar

Är du intresserad av mer? Se alla våra speltips och rekar.

Fler speltips

Kommentarer

Feedback