Annons

Speltips : Christian Harrison/Marcus Willis - Filip Bergevi/Mick Veldheer: 1

Matchcenter
27 February 2024 at 21:00 - Tennis, ATP Challenger
Uppdaterad
6
+1
Har de senaste tio åren byggt upp landets största tennissajt, vamosrafa.se som sedan några år tillbaka ligger hos Bethard. Har på olika sätt ägnat mig åt tennisbetting i mer än 20 år. Kort sagt, jag kan tennis.
Visa mer
Show less
Chans (1-2): 58-42%
Spelvärde: 107.30%
Lägsta spelbara odds: 1.72
Units: 8/10
Hit/Miss: 2-1
Bethard Till Bethard
Jag förstår att man kan sätta jämna odds på den här matchen om man bara tittar på rankingen men ser man lite bortom rankingen, då kan man inte sätta jämna odds här.

Lite intressant att Harrison och Willis verkar ha hittat varandra för lite samma skrot och korn är det i dem. Två riktigt talangfulla spelare som har misslyckade singelkarriärer bakom sig. Harrison har haft konstanta skadeproblem och kanske lite bristande inställning genom åren. Willis har inte riktigt älskat att träna. Nu är Willis några år över 30, Harrison på väg att fylla 30, och de verkar båda ha kommit fram till att det kan vara en bra idé att försöka sig på en dubbelsatsning. De är nu på väg mot topp-100 i dubbel båda två och jag skulle säga att de definitivt har kapacitet för att etablera sig på atp-touren framåt i den här spelformen.

Mot det ska man ställa Bergevi och Veldheer som om man ska vara lite elak verkligen är två supermedelmåttor. De vinner en del matcher på challengertouren på att de nöter på men kapaciteten är väldigt begränsad och att någon av dem skulle ta klivet upp till atp-touren, det är liksom uteslutet.

Kapaciteten är mycket högre i vårt par och jag tycker jämna odds är alldeles tokigt. 

  • 100% upp till 500 kr
  • Höga odds
  • Snabba insättningar med Swish

Är du intresserad av mer? Se alla våra speltips och rekar.

Kommentarer