Lita inte på amerikanerna på grus
I singel värderas underlaget rätt högt. Det har nog de flesta som spelar på tennis märkt. Det kan skilja egentligen hur mycket som helst men att en spelare står i 1,20 mot en motståndare på hardcourt men knappt är favorit på grus, inte alls helt ovanligt.
I dubbel däremot. Där skiter man i stor allmänhet i underlaget och det gör att man ibland kan hitta riktigt spännande grejer. Här en sådan.
Amerikanerna Lammons och Withrow har det senaste året efter många år på challengertouren lyckats släpa sig upp till atp-touren och är nu rätt stadiga på den här nivån. Två typiska dubbelspelare. De jagar mot nätet vid första tillfälle och har inte mycket till grundslag. Med andra ord, självklart utsatta på grus. Det man ska säga är att de tidigare lyckats bättre än de kanske borde på grus vid några tillfällen men man ska samtidigt säga att mängden matcher är ganska liten. Här värderas de som om de är lika bra på grus som på hardcourt, det är verkligen obegripligt.
Baez och Ramos, två singelspelare. Två extrema grusspelare. Ingen av dem någon höjdare i dubbel. Men här handlar förstås allt om just underlaget. Det blir ett helt annat spel i dubbel på grus. Det finns i alla fall möjlighet att spela ett helt annat spel. Man kan välja att stanna på baslinjen efter egen serve för att bolla ut sin motståndare och den möjligheten kommer våra singelspelare ta här.
Sen så, amerikanerna har alltid fantastisk inställning. De kommer vilja vinna matchen till varje pris. Våra singelspelare bryr sig nog egentligen måttligt om matchen. Därav min värdering, att det bara är en på tre att den sitter men värdet just nu är enormt. Man får inte jättemånga såna här pass bra chanser att smälla in en match till närmare fem gånger pengarna.
Är du intresserad av mer? Se alla våra speltips och rekar.
Form / 10 senaste matcherna
ATP
Robin Haase Matwe Middelkoop |
2 : 0 |
24/03-2023 Sebastian Baez Tomas Etcheverry |
ATP
Sebastian Baez Albert Ramos |
1 : 2 |
20/02-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
ATP
Sebastian Baez Facundo Bagnis |
0 : 0 |
16/02-2023 Simone Bolelli Fabio Fognini |
ATP
Sebastian Baez Facundo Bagnis |
2 : 0 |
13/02-2023 Diego Sebastian Schwartzman Dominic Thiem |
IGS
Sebastian Baez Luis David Martinez |
0 : 2 |
19/01-2023 Marcel Granollers Pujol Horacio Zeballos |
ATP
Alexander Erler Lucas Miedler |
2 : 0 |
11/01-2023 Sebastian Baez Luis David Martinez |
ATP
Sebastian Baez Luis David Martinez |
2 : 0 |
09/01-2023 Sadio Doumbia Fabien Reboul |
ATP
Rajeev Ram Joe Salisbury |
2 : 0 |
03/01-2023 Sebastian Baez Luis David Martinez |
ATP
Sander Gille Joran Vliegen |
2 : 0 |
31/10-2022 Sebastian Baez Albert Ramos |
IGS
Sebastian Baez Tomas Etcheverry |
0 : 2 |
31/08-2022 Aleksandr Nedovyesov Aisam-Ul-Haq Qureshi |
ATP
Gonzalo Escobar Fabien Reboul |
0 : 2 |
23/03-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
IC
Nathaniel Lammons Jack Withrow |
2 : 1 |
19/03-2023 Hugo Nys Jan Zielinski |
IC
Julian Cash Henry Patten |
1 : 2 |
18/03-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
IC
Nathaniel Lammons Jack Withrow |
2 : 0 |
17/03-2023 Gregoire Barrere Quentin Halys |
IC
Rafael Matos David Vega-Hernandez |
1 : 2 |
14/03-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
ATP
Santiago Gonzalez Edouard Roger-Vasselin |
2 : 0 |
11/03-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
ATP
Alexander Erler Lucas Miedler |
2 : 0 |
05/03-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
ATP
Andre Göransson Ben McLachlan |
1 : 2 |
04/03-2023 Nathaniel Lammons Jack Withrow |
ATP
Nathaniel Lammons Jack Withrow |
2 : 0 |
03/03-2023 Rafael Matos David Vega-Hernandez |
ATP
Nathaniel Lammons Jack Withrow |
2 : 0 |
02/03-2023 Santiago Gonzalez Edouard Roger-Vasselin |