Åby/Tjureda ett klurigt motstånd på bortais
Elitserien bandy
Omstart av Elitserien och ett spel på menyn denna fredag där Åby/Tjureda ska försöka göra något de ej lyckats med tidigare, nämligen att förlora med mindre än 5 bollar mot Västerås SK.
Kollar vi på prestationerna på slutet så var Åby imponerat sätt till förutsättningarna där faktiskt slagit Sandviken AIK och spelat oavgjort mot Broberg hemma i ishallen.
Man är faktiskt obesegrade hemma i Småland i sina tre senaste då vi även har ett 3-3-resultat mot Bollnäs. Faktum är att Åby har 8 raka nu där man ej förlorat med mer än 4 bollar.
VSK är bra men inte omänskliga likt Villa Lidköping. Innan uppehållet hade man faktiskt 3 nederlag på 5 senaste försöken och kollar vi tillbaka på fler matcher har laget ej vunnit med mer än 5 mål på de 11 senaste.
Klurigt att veta var lagen står så här i en omstart men jag tycker hemmalaget borde kunna stå emot och inte åka på en torsk med 5 mål eller fler här så Åby/Tjured +4.5 till 1.70 blir helt enkelt kvällens jobb.
Är du intresserad av mer? Se alla våra speltips och rekar.